
Nakon ljetnih Olimpijskih igara 2008, Peking će 2022. ponovno biti domaćin Olimpijade – ovoga puta zimske. Dakle, u zemlji u kojoj su zvanični kineski lideri odgovorni za genocid nad muslimanskom manjinom Uighurima i flagrantno kršenje ljudskih prava u Hong Kongu i Tibetu.
U posljednjem izvještaju Amnesty Internationala se navodi da je preko 1 milion Uighura prisilno zatvoreno u koncentracione radne logore a njihova djeca nasilno odvojena od roditelja i smještena u diječje domove. Kineski zvaničnici se optužuju za kršenja ljudskih prava od prisile na rad, prisilne sterilizacije , torture, silovanja i seksualnog iskorištavanja. Represije nad Uighurima se posebno intenzivarane nakon 2017 godine.
Europska unija je reagovala te usvojila sankcije protiv Kine. Šefovi diplomacije 27 zemalja članica u Bruxellesu su usvojili kaznene mjere protiv odgovornih zbog ugnjetavanja muslimanske manjine Ujgura u regiji Ksinjiang,
Holandski parlament takođe je usvojio neobavezujući prijedlog u kojem se tretman muslimanske uigurske manjine u Kini naziva genocidom, što je prvi takav potez jedne evropske zemlje. To isto su učinile Kanada i SAD.
Bosna i Hercegovina se još nije jasno očitovala po ovom pitanju uprkos svom gorkom iskustvu iz bliže historije što joj daje legitimitet da se snažnije angažuje i reaguje na svako kršenje ljudskih prava u svijetu.
Ne tako davno, naša država Bosna i Hercegovina bila je suočena sa šutnjom međunarodne zajednice tokom rata 1992-1995 ali to je ne opravdava što bh. zvaničnici danas šute nad aktuelnim genocidom nad Uighurima i represalijama u Hong Kongu i Tibetu. Razlog licemjerne šutnje bh. zvaničnika zasigurno treba tražiti u ranije najavljenim velikim kineskim investicijama u BiH posebno u sektoru izgradnje termoelektrana.
Nakon završetka rata pa do danas Bosna i Hercegovina nije uspjela jasno razviti svoju strategiju spoljne politike zašto postoje brojni razlozi. „Zamrznuto stanje rata“, nedostatak općedruštvenog konzensusa o najvažnijim pitanjima vezanim za razvoj zemlje te činjenica da se na vlasti smjenjuju iste one korumpirane političke elite koje su vladale u ratu egzistencijalno-ovisne izbjegavanjem suočavanja sa prošlošću, kontinuiranom negiranju genocida i ratnih zločina i reviziji historijskih činjenica su samo neki od nabrojanih. U nedostatku adekvatne spoljnopolitičke strategije bh. zvaničnici su vodili i još uvijek vode neusklađenu spoljnu politiku često zasnovane na protivriječnostima, ovisno o tome koja politička elita je na vlasti. Bolno ratno iskustvo Bosna i Hercegovina i nikada se nije implementiralo u njenoj spoljnopolitičkoj strategiji. Nedostatak spoljnopolitičke strategije stvorio je mogućnost manipulacije državnih zvaničnika da bez odgovornosti daju izjave za svoje dnevnopolitičke potrebe i prikupljanje političkih poena.
S obzirom na gore izloženo Bosna i Hercegovina bi bezuvjetno morala donijeti odluku i bojkotovati Zimske olimpijske igre 2022 u Pekingu. To je jedini ispravan moralni čin i želim da vjerujemda će i druge demokratske zemlje slično reagovati. .
Ćutati na genocid i kršenje ljudskih prava zbog kineskog investicionog kapitala se ne može drugačije nazvati nego licemjerjem i ponižavanjem svih nevinih žrtava proteklog rata.
Mr. sci. Edin Osmančević
